środa, 09 listopad 2011 18:10

Festiwal - Wilno 2011

Miedzynarodowy Festiwal Twórczości Osób Nieidomych "Skowronki 2011" w Wilnie.

W dniach od 9 do 12 listopada 2011 roku grupa muzyczna "Do Czasu" brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Osób Niewidomych "Skowronki 2011" zorganizowanym przez Związek Niewidomych na Litwie LACUS. Nasza reprezentacja składała się z sześciu uczniów, pięciu absolwentów, czterech opiekunów i jednej osoby odpowiedzialnej za nagłośnienie.

Festiwal odbywał się w Wilnie. Jego program, obok prezentacji artystycznych, obejmował zwiedzanie zabytków miasta. Odwiedziliśmy polski cmentarz, na którym spoczywa serce Józefa Piłsudskiego oraz pochowanych jest wielu polskich patriotów. Udało nam się również nawiązać kontakt z polską Szkołą im. Szymona Konarskiego w Wilnie, która otrzymała od nas książki w j. polskim oraz płyty zespołu "Do czas". Spotkaliśmy się tam z życzliwym przyjęciem. Otworzyła się także przed nami możliwość współpracy.

11 listopada 2011 był dniem konkursowym. Nasza młodzież zaprezentowała się w kategoriach wokalnej solowej i zespołowej oraz instrumentalnej (gitara klasyczna). Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody - gliniane statuetki przedstawiające skowronki i dyplomy. Wojciech Ławnikowicz otrzymał także nagrodę specjalną - piękne, rzeźbione w metalu drzewo. Impreza odbywała się w Ośrodku Dzieci Niewidomych w Wilnie, co umożliwiło nam obserwację wyposażenia szkoły i zajęć dydaktycznych, a także wymianę doświadczeń z litewskimi pedagogami.

Na Festiwalu stronę polską reprezentował oprócz naszego Ośrodka także Ośrodek z Lasek koło Warszawy.

Pomimo długiej i uciążliwej podróży wyjazd do Wilna dostarczył nam wielu przeżyć, wzruszeń oraz poszerzył naszą wiedzę z zakresu języka polskiego i historii.


Na zdjęciach:

1. Grupa z Wrocławia w trakcie zwiedzania Wilna.

2. Monika Czerczak na scenie.

3. Śpiewającemu Mariuszowi Trzeciakowi na fortepianie akompaniuje Pan Leszek Kopeć.

4. Adrianna Gierczak śpiewa piosenkę.

5. Na scenie śpiewająca Elżbieta Kuzio i akompaniujący jej na fortepianie Pan Leszek Kopeć.

6. Grupa z Wrocławia podczas wykonywania piosenki.